You are here

Dace Judina - TIK VIENKĀRŠI (2009-2010, 2021, Zv_ABC)

  2009-2010; triloģija; Zvaigzne ABC
  Žanrs: psiholoģisks detektīvromāns
  Darbības vieta un laiks: mūsdienu Latvija

  Visi romānā attēlotie notikumi, fakti un personāži
  ir tikai un vienīgi autores fantāzijas radīti.
  Par nejaušām faktu un prototipu sakritībām
  autore ne juridisku, ne morālu atbildību neuzņemas.

  Tik vienkārši - stāsts par mums.

  Mūsdienu Latvija un tās sabiedrība, atsevišķi cilvēki un notikumi galvenās varones Danes skatījumā. Romāna trīs daļas aptver astoņu gadu laikposmu - šajā laikā Dane no jaunas žurnālistes, kura vēl tikai meklē savu vietu ilgotajā profesijā jomā un mīlestību personīgajā dzīvē, kļūst par skarbu, dzīves grūtību rūdītu profesionāli, kura savus sirds noslēpumus neatklāj pat vistuvākajiem cilvēkiem.
  No deviņdesmito gadu sākuma ekonomiskās krīzes un tā laika šaušalīgajiem noziegumiem līdz sociālpolitiskajām kolīzijām uz tūkstošgades, Rīgas astoņsimtgades, eirosavienības un pedofilijas skandāla fona. Skarba, nežēlīga, brīžam ciniska ikdienas realitāte. Sabiedrības ēnas puses, kas parasti paliek apslēptas. Agresija, varmācība, varas visatļautība, draudi. Vienas sabiedrības daļas labklājība par otras veselības un dzīvības cenu...
  Kā šajā laikā izdzīvot sievietei žurnālistei, kura mīl savu darbu, vēlas palīdzēt citiem un pasargāt savus tuviniekus? Vai ir jēga kaut vai mēģināt padarīt pasauli labāku, vai arī tas ir naivs donkihotisms?

  „Romānā Tik vienkārši atspoguļots periods pēc otrās neatkarības atgūšanas. Precīzi attēlota cīņa ar korupciju, narkomāniju un citiem smagajiem, tostarp seksuālajiem, noziegumiem. Policijas darbs parādīts profesionāli un kvalificēti. Viss aprakstītais ir tuvu īstenībai. Grāmatā ir arī daudz romantikas un pārdzīvojumu - ātra braukšana, šaušana, visam pa vidu - mīlestība un operatīvas kombinācijas.”
  Policijas ģenerālis Aloizs Blonskis

  “Viss ir personiski un personīgi. Patīk - nepatīk, mīlu - nemīlu, gribu - negribu, iekāroju - vēlos - iegūstu... Jebkurā dzīves un attiecību jomā. Īstajā brīdī esot īstajā vietā, vari paveikt visneticamākās lietas...
  Grāmatas tapšanas periodā man teica - jūs esat nežēlīga sieviete... Tā nav. Vienkārši - tāda ir dzīve. Cik mēs ļaujamies tās ietekmei, atkarīgs no pašiem. Vai mums ir mugurkauls un vai mēs spējam to noturēt taisnu? Vai mums ir smadzenes un vai mēs spējam likt tām domāt? Vai mums ir sirds un vai mēs spējam to atvērt pret otru cilvēku?”
  Rakstniece Dace Judina

   

  Kopsavilkums

  1. grāmata - NAKTS

  1993. gads. Latvija, Rīga. Uz valstī valdošās ekonomiskās krīzes un jaunatgūtās neatkarības fona savu vietu preses pasaulē meklē jauna žurnāliste Dane. Apdedzinājusies gan profesionālajā jomā, gan personīgajā dzīvē, tieši šobrīd viņa mēģina tikt pāri kārtējai melnajai svītrai, rakstot par slavenībām un attiecībām... Liktenis piespēlē nejaušu tikšanos ar slaveno psihoterapeitu Māri Zeltkalnu - nozares spīdekli, kurš, pirms gada no Anglijas pārcēlies uz dzīvi Latvijā un nodibinājis privātpraksi, tagad dzīvo un strādā no senčiem mantotajā greznajā mājā Jūrmalā, ārstēdams garlaicības māktas jaunbagātnieku sievas. Par Zeltkalna noslēgtību un spēju izvairīties no fotokamerām žurnālistu vidū klīst leģendas. Apstākļu sagadīšanās dēļ Dane kļūst par pirmo žurnālisti, kurai izdodas viņu nointervēt. Vēl vairāk - gadījuma iepazīšanās 90. gadu populārākajā klubiņā strauji pāraug patiesā vēlmē vienam otru iepazīt tuvāk. Uzzinājis Danes dzīves stāstu, Zeltkalns saprot, ka nevēlas, lai jaunā sieviete pazustu no viņa dzīves, tāpēc lūdz viņas roku, piedāvājot visu - māju, drošību rītdienai, galu galā - savu mīlestību. Savukārt Dane, skarbās realitātes izskolota, netic pasakām, tāpēc pēc kopā pavadītas nedēļas nogales izvēlas... aizbēgt, atstājot vēstuli ar pateicību un lūgumu viņu vairs nemeklēt. Viņai ir savi iemesli, no kuriem viens - Andris, puisis, ar kuru Dane četrus gadus dzīvo kopā, lai gan skaidri apjauš - attiecībām pienācis gals. Punktu pieliek viņa nodevība - Dane viņu pieķer gultā kopā ar bijušo kolēģi. Padzinusi Andri, viņa nākamajā rītā saņem vēl vienu triecienu - ir bankrotējis laikraksts, kuram viņa raksta. Nolēmusi vēlreiz tikties ar Zeltkalnu, lai noskaidrotu, cik nopietns bijis viņa priekšlikums, Dane uzzina, ka viņš bijis spiests uz vairākām nedēļām atgriezties Anglijā, taču pēc atgriešanās noteikti vēlēsies izrunāties. Izmisumā viņa dodas uz laukiem, pie vecākiem, lai tur kādu laiku atgūtos. Pārbraucis no Anglijas, Zeltkalns meklē Dani, taču viņam vairs neizdodas to sastapt. Bet no laukiem Rīgā atgriežas cita - skarba, sevī noslēgusies jauna sieviete, kura pieņem kriminālziņu avīzes darba piedāvājumu.

  2. grāmata - MANIAKS

  1997. gads. Latvijas dramatiskā kriminogēnā situācija ir ideāla barotne dažādiem, uz noziegumiem, asinīm, vardarbību un šausmām bāzētiem preses izdevumiem. Vienā no tādiem strādādama par redaktori, Dane ik dienu aci pret aci sastopas ar noziedzniekiem, viņu upuriem un policistiem, kuri savu salīdzinoši nelielo iespēju robežās pūlas apkarot noziedzību. Ārēji šķietami bezkaislīga un pat ciniska, Dane iekšēji pārdzīvo katru noziegumu, par kuru raksta, viņa cenšas palīdzēt upuriem, bet konkurējošo preses izdevumu žurnālistu nekaunība reizēm viņu pamudina izdarīt visneprātīgākās lietas. Pamazām iekarojusi policijas vadības un darbinieku uzticību, viņa beidzot saņem atļauju sekot kāda asinis stindzinoša nozieguma izmeklēšanai. Kādā Vidzemes pilsētiņā zvēriski izvarota un nogalināta maza meitenīte, un nozieguma rokraksts liek domāt, ka apkaimē plosās maniaks... Dane dzīvo līdzi izmeklēšanai, bet tajā pašā laikā viņas šefs, izdevniecības direktors, dara visu iespējamo, lai sarežģītu viņas dzīvi - viņu biedē Danes sakari, policistu labvēlīgā attieksme un arvien pieaugošā ietekme. Turklāt - viņus saista kāds noslēpums, kuru direktors gribētu aizmirst. Pēc nedēļu ilga, izmisīgi saspringta darba maniaks tiek notverts, Dane atgriežas Rīgā. Viņas publikāciju ciklu ir ievērojis valsts televīzijas programmu daļas vadītājs, un Dane saņem piedāvājumu veidot savu raidījumu ciklu. Izdevniecības direktors, to uzzinājis, reaģē neadekvāti agresīvi, pārmetot Danei nodevību un interešu konfliktu. Izlasījusi nesen klajā nākušo doktora Māra Zeltkalna populārzinātnisko pētījumu par maniakālo apsēstību, Dane saprot, ka pati kļuvusi par šāda psiholoģiskā terorista upuri, un nu ir pēdējais brīdis atbrīvoties...

  3. grāmata - TIK VIEN

  2001. gads. Neatkarīgās Latvijas dzīve iegājusi normālās sliedēs, ekonomika attīstās, ļaudis strādā, algas pamazām kļūst lielākas, pēdējā laikā īpaši saasinoties aplokšņu algu un ēnu ekonomikas problēmām. Rīga gatavojas astoņsimtgades svinībām. Dane strādā vienā no vadošajiem Latvijas dienas laikrakstiem, ikdienā rakstot par šķietami vieglām tēmām - slavenībām, mākslu, teātri, kultūru un modi, bet paralēli veicot savas žurnālistiskās izmeklēšanas, kuru gali reizēm sniedzas biedējoši tālu. Viņas rīcībā nonākuši materiāli par skandalozo Fobos pedofilijas un cilvēku tirdzniecības industrijas saistību ar atsevišķiem valdības pārstāvjiem. Ko darīt ar šo informāciju - atdot tiesībsargājošajām iestādēm, publicēt vai... pašai papētīt tālāk? Dane lūdz padomu saviem draugiem izmeklētājiem, nezinot, ka tā tiek atvērti elles vārti. Sākas dīvainu notikumu virkne - draudīgi tālruņa zvani, mēģinājumi uzlauzt dzīvokli, pārdurtas riepas, visbeidzot - kādu nakti, braucot pa tukšu šoseju, tiek sašauts viņas auto aizmugurējais stikls un Dane bēg no vajātājiem... lai attaptos pie pazīstamiem vārtiņiem. Viņas un psihoterapeita Māra Zeltkalna ceļi atkal krustojas. Pagātne uz mirkli atgriežas. Zeltkalns uzstāj, ka vēlas pievienoties izmeklēšanai. Pēc ilgas strīdēšanās abi vienojas par sadarbību, Dane iepazīstina Māri ar savu draugu izmeklētāju, kurš palīdz izmeklēšanai. Trijatā darbs sokas vieglāk, taču, nonākot pārāk tuvu atsevišķu sabiedrības slāņu rūpīgi glabātajiem noslēpumiem, viņi sāk izjust ārkārtīgu spiedienu - izsekošanu, noklausīšanos, nepatikšanas darbā, dīvainu nejaušību un sakritību virknes... Visbeidzot uz turpmākās izmeklēšanas un vainīgo aizturēšanas laiku Zeltkalnam un Danei Latvija jāpamet - te kļūst pārāk bīstami, jo iekšlietu struktūrās notikusi informācijas noplūde, un iesaistītajām personām nu zināms informācijas pirmavots...

  Priekšvārda vietā

  Mēs dzīvojam dīvainā laikā, kad viss - pilnīgi viss - saistīts ciešām savstarpējām saitēm, un ikkatra darbība izsauc neprognozējamu lavīnas efektu. Augsto tehnoloģiju un elektronisko mediju laiks, brīvās tirgus ekonomikas laiks, globalizācijas un varas centralizācijas laiks. Ekonomiskās, valstiskās, vispārcilvēciskās un emocionālās krīzes laiks. Diemžēl. Vēsture atkārtojas, un mēs - jau nez kuro reizi kārtējai krīzei cauri ķepurojoties - sākam pierast un kā normālformu uztveram gan negācijas laikrakstu slejās un televizora ekrānā, gan līdzcilvēku saltumu un savtību, gan... draugu nodevību. Vēl vairāk - atrodam tam attaisnojumu: tagad jau tāds laiks; visiem grūti, jāpaciešas...
  Viss ir personiski un personīgi. Patīk - nepatīk, mīlu - nemīlu, gribu - negribu, iekāroju - vēlos - iegūstu... Jebkurā dzīves un attiecību jomā. Īstajā brīdī esot īstajā vietā, vari paveikt visneticamākās lietas, vai, tieši pretēji, nespēt šķietami elementārus ikdienas pienākumus, jo viss krīt no rokām, soļi pinas un jūk.
  Droši vien ikviens no mums kaut reizi tam ir gājis cauri. Cilvēks var būt labs, gudrs, talantīgs un nez kāds, taču - kādā brīdī citam cilvēkam gluži vienkārši neiepatīkas. Vai - iepatīkas. Un viss notiek. Vai - nenotiek.
  Grāmatas tapšanas periodā man teica - jūs esat nežēlīga sieviete... Tā nav. Vienkārši - tāda ir dzīve. Cik mēs ļaujamies tās ietekmei, atkarīgs no pašiem. Vai mums ir mugurkauls un vai mēs spējam to noturēt taisnu? Vai mums ir sirds un vai mēs spējam to atvērt pret otru cilvēku? Vai mums ir smadzenes un vai mēs spējam likt tām domāt?
  Šī grāmata nav autobiogrāfisks stāstījums. Gan galvenā varone, gan visi pārējie personāži ir izdomāti, to radīšanai esmu aizņēmusies ilgajos žurnālistes darba gados iepazīto cilvēku rakstura īpašības un īpatnības. Dažu aprakstīto notikumu pamatā patiešām ir reāli fakti, taču - tikai kā iedvesma, kā impulss fantāzijai - kā tas būtu varējis vai kā tam būtu vajadzējis notikt.

  No sirds gribu pateikties tiem lieliskajiem un sirsnīgajiem cilvēkiem, kuri nesavtīgi palīdzēja ar padomiem un konsultācijām un bez kuriem šis romāns nebūtu ieraudzījis dienas gaismu.
  Vislielākais paldies policijas ģenerālim Aloizam Blonskim un psihoterapeitam Jurim Blumbergam, kuru nemainīgi labvēlīgā profesionālā attieksme daudzu gadu garumā ļāvusi mums sadarboties, veidojot ne vienu vien publikāciju, un iedrošinājusi ķerties arī pie nopietnākiem darbiem. Īpašs paldies aizsaulē aizgājušajam Valmieras Kriminālpolicijas priekšniekam Aldim Ozoliņam - lieliskam profesionālim, krietnam cilvēkam un labam draugam. Dziļa pateicība stilistei (un manai draudzenei) Inetai par morālo atbalstu un skaistuma industrijas nianšu atklāšanu, pasniedzējai Sandrai Zeltiņai - par mūsdienu biznesa un finansu shēmu atšifrēšanu, konsultantiem no tiesībsargājošajām struktūrām - par pacietību, niansēti skaidrojot un precizējot operatīvās un tehniskās nianses, bet manai fokusa grupai - Dacei, Zandai, Mārim, Jānim, Inesei, Aigai, Vinetai un Elīzai - par izturību, lasot un pārlasot romāna fragmentus un kopīgi meklējot zemūdens akmeņus.

  Šīs grāmatas tapšana ir lieliskas komandas kopdarbs. Vispirms - izdevniecības Zvaigzne ABC īpašnieces Vijas Kilblokas un galvenās redaktores Zaigas Lasenbergas ticība un iedrošinājums. Tad ilgstošs darbs vienatnē pie balti mirgojošā ekrāna (paldies manam vīram Varim par pusdienām un vakariņām, labākajam draugam Kristam - par faktu meklēšanu un regulāru izstaidzināšanu svaigā gaisā, maniem kaķiem Princei, Mikai un Tucim - par pozitīvās enerģijas terapiju!). Visbeidzot - skrupulozs darbs kopā ar redaktori Māru Runi.

  Un te nu tas ir. Vēlreiz - paldies visiem, kuri palīdzēja, un paldies arī tiem, kuri netraucēja.

  Sirsnībā - Dace Judina

   

  ATSAUKSMES

  Romānā Tik vienkārši atspoguļots periods pēc otrās neatkarības atgūšanas. Attēloti vairāku profesiju cilvēki - žurnālisti, policisti, psihoterapeits Zeltkalns. Ļoti spilgta un spēcīga personība ir žurnāliste Dane. Viņa būtu labs piemērs daudzām Latvijas sievietēm, jo ļoti nopietni attiecas gan pret darbu, gan pret sevi personīgajā dzīvē.
  Pozitīvi romānā atveidots kriminālpolicijas priekšnieks Osis, precīzi attēlota cīņa ar korupciju, narkomāniju un citiem smagajiem, tostarp - seksuālajiem, noziegumiem. Profesionāli un kvalificēti parādīts policijas darbs. Lasītājiem būs interesanti uzzināt, kā strādā kriminālpolicija. Viss aprakstītais ir tuvu īstenībai.
  Lielu interesi izsauc psihoterapeita Māra Zeltkalna sadarbība ar policiju, kas būtībā ir jauna joma cilvēku atgriešanā normālā dzīves ritmā, kā arī sadarbība noziegumu profilaksē.
  Grāmatā ir arī daudz romantikas un pārdzīvojumu - ātra braukšana, šaušana, visam pa vidu - mīlestība un operatīvas kombinācijas. Romānu lasīju ar lielu interesei, patīk, ka sākumā nevar paredzēt, kādas būs beigas.
  Policijas ģenerālis Aloizs Blonskis  

  Kopā ar publicistisko skanējumu veido aizraujošu lasāmvielu. Autore drosmīgi paceļ aizkaru uz nesenās pagātnes tumšajiem plankumiem Latvijā. Acis tekstam burtiski pielīp, un interese tiek uzturēta nepārtraukti. Arī kā Zeltkalna kunga amata brālim man nav nekas iebilstams.
  Gudra kriminālā žanra un publicistikas sintēze. Pēdējais - domājot kaut vai par augstāko soda mēru. Es pilnīgi piekrītu, ka nāves sods ir vajadzīgs. Nu un tad, ja tas sauktos atriebība? Tieši tā! Atriebšanās kā taisnīguma iedibināšana... Vēl gribu teikt - tas ir drosmīgi un, iespējams, sakaitinās dažu labu no lielajiem puišiem. Bet vajag. Ai, kā vajag!  Paldies!
  Psihoterapeits Juris Blumbergs 

  Grāmata veidota trīs daļās, kuras gan atšķiras, gan papildina cita citu. Ļoti laba un interesanta valoda. Aizraujošs sižets, ieintriģējot lasītāju lasīt ātrāk. Interesanta šķiet uzbūve, kad attiecīgā brīža notikumi organiski savijas ar galvenās varones pagātnes izklāstu. Patīkami, ka darbība norisinās lasītājiem pazīstamās vietās Rīgā un citur. Autore ļoti uzskatāmi apraksta attiecīgo gadu dzīves izaicinājumus - piemēram, 1993. gadu ekonomiskā situācija bija daudz smagāka nekā šobrīd.
  Māris Zeltkalns (grāmatas varonis) veiksmīgi ienes grāmatā psiholoģisko līniju. Jūtams, ka autore labi orientējas Māra Zeltkalna profesijas detaļās - ir pazīstama ar psiholoģiju, psihoterapiju. Tas liecina par autores inteliģenci.
  Grāmatas otrā daļa ir dinamiskāka, smagāka, arī sadzīviskāka. Šeit jāizceļ žurnālistes darbs. Stāstījums lieliski atspoguļo policijas ikdiena darbu no iekšpuses, sniedz lasītājam ieskatu līdz šim nezināmās lietās un norisēs. Savukārt Danes attiecības ar Valdi Osi un Jāņoknkuli patīkami atsvaidzina emocionāli smago stāstu.
  Trešā daļa ir kā nobeigums, veiksmīgi savijot kopā abas pirmās daļas. Redzamas paralēles ar tā saucamo pedofilu lietu: salīdzinot grāmatas sižetu ar īsto pedofilu lietu, no lietas skaļuma viedokļa - iesaistīto personu stāvokļa sabiedrībā - noteikti var saskatīt līdzību, tomēr grāmatā atainotie notikumi ir daudz skarbāki. Salīdzinot ar pēdējā laikā iznākušajiem latviešu kriminālromāniem, šis ir plašāks, dziļāks, ar bagātāku valodu, tuvāks dzīves realitātei.
  Renārs Miķelsons, uzņēmējs

  Lasīt bija interesanti. Pēdējā laikā latviešu detektīvžanrā vispār nekā TĀDA nav bijis.
  Romāns nav no tiem, kas lasās viegli - ne jau tāpēc, ka autorei būtu smaga valoda (tieši otrādi – stils ir interesants, literāri ļoti pareizi izkopts un precīzs), bet gan tāpēc, ka notikumi tiek savīti un aprakstīti tā, lai lasītājs visu laiku domātu līdzi un nezaudētu modrību.
  Tas noteikti nav seriālveida romāns, kur, ja izlaidīsi pāris lappuses, neko nebūsi zaudējis. Šeit jāseko līdzi katram teikumam, jo vārda slēptā jēga nereti atklājas krietni vēlāk. Pēc šī romāna motīviem noteikti varētu uzņemt labu filmu. Ļoti profesionāli un ticami izstrādāta izmeklēšanas līnija. Var just, ka autorei ir zināšanas un padziļināti pētīts kā policijas, tā žurnālista izmeklētāja darbs. Smalkas psiholoģiskas nianses, kas liek sajust reālās dzīves klātbūtni.
  Zanda Radziņa, žurnāliste, redaktore 

  Romāns trim naktīm. Aizraujošs, lasot grūti atrauties. Precīzs, detalizēts, ticams.
  Aiga Timmermane, poligrāfijas projektu vadītāja, psiholoģe

  Romānā notiekošais mani kā lasītāju ar katru lappusi ieskauj un ierauj aizvien dziļāk, uzturot neziņu par tālāko romāna gaitu. Daudzšķautnains – no mīlestības un kaisles līnijas (tomēr, ja kāds vēlas pliekanu pelnrušķītes mīlas stāstu, šis nebūs īstais!) līdz smagu noziegumu atšķetināšanas anatomijai ar bagātīgu izzinošo materiālu. Aizraujoši sekot galvenās varones profesionālās darbības izklāstam, ļaujot iepazīt žurnālista darba specifiku un lasītājam ikdienā neredzamo aisberga pusi.
  Visam cauri vijas joprojām aktuāli un neatbildēti jautājumi – vai tiešām mūsu tirgus ekonomikas sabiedrībā vērtība ir tikai naudai un varai? Kas vainojams pie šādas vērtību degradēšanās?
  Vineta Bērziņa, laikraksta Ķekavas Novads redaktore 

  Ļoti interesanta grāmata - novēlu autorei rakstīt un rakstīt.
  Lasot romānu, paralēli pārdomāju, ko es tajos gados darīju un kādas bija manas izjūtas. Kļūst savādi, kad saproti, ka arī pati esi bijusi dažu aprakstīto notikumu lieciniece.
  Inese Karavica, uzņēmēja

  Grāmata rakstīta ļoti brīvā un modernā stilā, viegli un raiti lasāma. Spraigs sižets, kas ne mirkli neļauj atslābināties - nav iespējams iedomāties, kas notiks nākamajā rindkopā. Grāmata atklāj policijas darba aizkulises, kas ikdienā nav plašākai sabiedrībai pieejamas, - šie ieskati izcili papildina sižetu. Ikviens romāna varonis ir personība ar savām īpatnībām, kas šos tēlus padara īpaši interesantus. Izcils romāns. Paldies!
  Elīza Putiļina, kinozal.tv dīdžejs
   

  Izdevējs:

  http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/51301-tik_vienkarsi.html

  Foto galerijas:

  https://www.draugiem.lv/user/960292/gallery/?aid=31876245
  https://www.draugiem.lv/user/960292/gallery/?aid=31876324  Jaunumu izziņošana

  Izvēlieties jaunumu kanālu(s), kuriem vēlaties pierakstīties, vai atteikties.